14 wskazówek jak przygotować się do podróży z dziećmi – pomysły na zabawy

image-9

W podróży, jak we wszystkim zresztą, opłaca się być przygotowanym. Wiecie że można uprzedzić płaczliwe „Mamo nudno mi” . Są na to różne ciekawe sposoby. Poniżej kilka, może zabawnych :), ale za to kreatywnych i inspirujących porad :).

1. Przed wyjazdem bawmy się z dzieciakami w podróżowanie – w podróż samochodem, pobyt na lotnisku, w hotelu  – to pomaga wyobrazić sobie różne sytuacje i zadawać pytania na tematy, o których możecie nie myśleć, dopóki nie jesteście w drodze.

2. Kiedy planujecie podróż pociągiem lub samolotem możecie spróbować zrobić dla współpasażerów małe pakunki 🙂 z cukierkami, zatyczkami do uszu (!) :), gumami, lizakami i karteczkami z prośbą o zrozumienie sytuacji – dziecko w podróży. Maluch chętnie będzie rozdawał takie prezenty i prawdopodobnie może w ogóle nie sprawi kłopotów. 🙂

3. Przygotujcie dzieciom plecaki z osobistą zawartością – aktywności, napoje, przekąski. Każdy ma swój ekwipunek :). Dobrze jeżeli niektóre rozrywki w plecaku są zupełnie nowe i przygotowane specjalnie na tą podróż.

4. Nie mówcie dzieciom od razu gdzie jedziecie. Bawcie się w odkrywanie. Podrzucajcie dzieciom wskazówki i ślady które pozwolą im odkryć dane miejsce. Nie ułatwiajcie im odgadywania, niech się trochę namęczą. Ślady mogą dotyczyć kultury, kuchni, geografii itp. Im bliżej wyjazdu tym konkretniej.

5. Zróbcie planszę-mapę (np. z filcu) którą dziecko będzie miało ze sobą (można umieścić tam kształty domków, zamków, ulic, gór, jezior itp) do zabawy samochodzikami, księżniczkami, ludzikami lego. Wystarczy wyciąć wcześniej kształty i przyklejać je wedle życzenia.

6. Przygotujcie różne kształty z kartonu do robienia kolorowych przewlekanek.

7. Kupcie tanie, małe zabawki a nawet wykorzystajcie zabawki czy gadżety którymi dzieciaki rzadko się bawią (naklejki, notesiki, breloczki, czy nawet kulki do kąpieli :)) zawińcie je i wręczajcie dzieciom do rozpakowania np. w wybranych większych miastach na waszej trasie. Dla większej atrakcji dorzućcie po jakimś smakołyku. To powinno zająć je na jakiś czas – najprawdopodobniej do następnego punktu na waszej trasie.

8. Przygotujcie podróżne pudełeczka z przekąskami (małe zbożowe ciasteczka, krakersy, suszone owoce, małe czekoladki, płatki migdałowe, płatki kukurydziane) to dostarczy dzieciakom energii ale też w „krytycznych” momentach idealnie wypełni czas 🙂

9. Miejcie ze sobą taśmę malarską :). Jest idealna do rysowania różnych linii na podłodze przez które można np skakać. Znakomita rozrywka szczególnie kiedy musimy na coś czekać. Można ją przyklejać i odrywać. Dzieci to lubią.

10. Balony. Nie zajmują dużo miejsca. Kiedy zatrzymujemy się na postój – pompujemy i zabawa gotowa.

11. Zróbcie listę rzeczy które możecie zobaczyć w podróży – w pociągu, samolocie,  w miejscach gdzie będziecie się zatrzymywać. Dzieci będą szukać wskazanych przedmiotów a rodzice dostaną chwilę ciszy :).

12. Przygotujcie listę (najlepiej wydruki) rzeczy które możecie zobaczyć w podróży/danym miejscu – zwierząt/budowli/miejsc/pomników. Niech dzieci dopasowują obrazki do rzeczywistości. Po odszukaniu elementu wykreślają go z listy. Pytania w stylu to co jeszcze ?, co dalej ? – gwarantowane :).

13. Zróbcie dziennik podróży. Niech dzieciaki piszą tam lub rysują wszystko co wiąże się z wycieczką, miejscem w którym jesteście.

14. Dajcie dzieciom własne aparaty oraz listę zadań do wykonania i listę rzeczy które trzeba znaleźć. Działania trzeba udokumentować. Po powrocie do domu wydrukujcie te dzienniki podróży i zobaczcie podróż oczami waszych pociech. To może być niesamowite.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s